Menu
A+ A A-

Poszukiwania...

  • 31 Paź

PoszukiwaniaGodziny spędzone przed komputerem nieprzespane noce i tysiące ogłoszeń przed oczyma. Tak rozpoczyna się prawie każdy epizod związany z zakupem samochodu. Kiedyś popularna w Polsce autogiełda, teraz Internet i czasopisma specjalistyczne. Portale ogłoszeniowe takie jak allegro,ebay,otomoto,mobile,autoscout24 czy wiele innych, to źródła podstawowej wiedzy o rynku motoryzacyjnym. Każdy, kto choć trochę interesuje się motoryzacją, na pewno miał okazję nieraz korzystać z tychże portali ogłoszeniowych.

 

Poszukiwania to najbardziej ekscytujący etap zakupu pojazdu. Wertujemy tysiące ogłoszeń, liczymy koszty napraw, szacujemy wartość, porównujemy wyposażenie i ceny. Niestety wielu z nas ulega urokowi ogłoszenia i decyduje się pochopnie na zakup pojazdu mocno wyeksploatowanego czy z powypadkową przeszłością. Brzmi to jak frazes, jednak rzeczywistość to potwierdza. Działając pod wpływem emocji, kupujemy i płacimy bardzo często za spełnienie swoich marzeń, a nie za pojazd, którego stajemy się właścicielami, często na długie lata. Przy zakupie pojazdu klasycznego emocje są nie do pominięcia, bo kto rozsądny kupuje wyciągnięty ze stodoły pojazd, który nie jeździł przez wiele lat, a jego wartość użytkowa jest porównywalna do kurnika. Mało tego, Ci na pierwszy rzut oka „pozytywnie zakręceni” fani motoryzacji są w stanie zapłacić często niemałe pieniądze za takowe znalezisko. Nie jest źle kiedy ten fan motoryzacji dysponuje zasobnym portfelem, bądź kieruje się starą maksymą handlarzy samochodów, czyli im gorzej, tym lepiej (tani zakup, bądź bardzo tani zakup). Gorzej natomiast jest, kiedy emocje i niedoszacowanie kosztów naprawy niweczą cały wysiłek, czas i pieniądze. Często na portalach ogłoszeniowych możemy spotkać ogłoszenia chętnych, próbujących się pozbyć rozpoczętych projektów. Być może jest to OKAZJA dla innych do dobrego zakupu ale i o tym, w innym artykule.

Wracając do sedna sprawy i puentując co nie co. Już na etapie poszukiwań należy dokładnie sprecyzować, czego szukamy, jakim budżetem dysponujemy i w jakim okresie czasu chcemy się cieszyć naszym upragnionym znaleziskiem. Co prawda pojazdy klasyczne, bo nie chcę nadużywać określenia zabytkowe, gdyż wiele z nich do tego miana dopiero aspiruje, są specyficzną grupą pojazdów i pewne podstawowe zasady takie jak przy zakupie samochodu użytkowego ich nie dotyczą, to mimo to nigdy nie możemy wyłączyć zdrowego rozsądku. Wskazówki jak kupować, co kupować i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie znajdziecie w kolejnych artykułach, do lektury, których serdecznie zapraszam.