Menu
A+ A A-

Francja elegancja

  • 31 Paź

francuska motoryzacjaFrancuska motoryzacja, przez wielu niedoceniana, wniosła jednak wiele do światowej historii motoryzacji. Niekonwencjonalne rozwiązania, ciekawe designerskie nadwozia, szalone wręcz kosmiczne wnętrza, stanowią klasykę wśród pojazdów. Od prostych i tanich samochodów takich jak Citroen 2CV, który debiutował już w 1948 roku i był produkowany aż przez 42 lata do roku 1990. Aż po luksusowe DS-y, auta w wielu wypadkach prezydenckie jeszcze do niedawna bardzo cenione i eksploatowane przez afrykańskich dygnitarzy. W tym miejscu należy również wspomnieć o rzadko spotykanych SM-ach, które były produkowane przy współpracy z włoskim „Maserati”. W Polsce bardzo popularne są kluby miłośników popularnych „cytrynek”.

 

Znakiem rozpoznawczym klubu miłośników citroenów jest żółta okrągła naklejka, na obudowie lusterka zewnętrznego. Kluby są bardzo dobrze zorganizowane i wspierają swoich klubowiczów. Organizowane są zloty, spotkania, pokazy. Na forach internetowych można skorzystać z porad technicznych a nawet uzyskać wsparcie i poradę w kwestiach zakupu pojazdu. Jeżeli właśnie planujemy zakup pojazdu nietuzinkowego ze stajni citroena, warto zajrzeć na forum i poszukać pomocy wśród klubowiczów. Często takie porady włącznie z oględzinami pojazdu są bezpłatne a dowody wdzięczności zamykają się w szklanym opakowaniu. Członkowie klubu mogą liczyć również na rabaty przy zakupie części czy innych artykułów motoryzacyjnych. O poszczególnych pojazdach napiszemy w innych artykułach bo jesteśmy przekonani, że warto. Zachęcamy do skierowania swojej uwagi na starsze pojazdy pochodzące z fabryk Citroena czy Peugeota.

Francuska motoryzacja jest niepowtarzalna i nie można przejść obok niej obojętnie. Można ją pokochać, albo omijać szerokim łukiem. Warto jednak zawsze szeroko się uśmiechnąć, kiedy spotkamy na drodze szarżującego XM-a szczególnie kiedy w jego sercu bije trzy litrowy motor w układzie V.