Menu
A+ A A-

BMW serii 6

  • 28 Lis

BMW serii 6BMW serii 6 o symbolu E24 to samochód, który przerósł czasy w jakich był produkowany. Ojcem projektu był Paul Bracq - Francuz, który wcześniej pracował dla Citroena, Peugeota i Mercedesa, a od 1970 roku jako dyrektor biura projektowego BMW, odpowiedzialny był za projekty BMW głównie za topową linie BMW serii 7. Mało kto wie, iż właśnie ten człowiek brał udział w projektowaniu Mercedesów 230SL/250SL/280SL ( pagoda ) coupe, a także W108 i W114 coupe. We Francji odpowiedzialny był również za projektowania pociągów pasażerskich TGV. Bracq pracował także nad prototypami dla sportu motorowego np: BMW 1600Ti.

 

Jednym z największych sukcesów jakie odniósł w „barwach” BMW był samochód serii 6 (E24). Szóstka produkowana była od roku 1975 aż do roku 1989. W roku 1976 do salonów trafiły auta w wersjach 630CS i 633Csi, a od roku 1978 najbardziej kultowy model BMW 635Csi z trzy i półlitrowym silnikiem o mocy 236KM. W lipcu 1986 roku pojawiła się wersja najbardziej usportowiona BMW M635Csi z silnikiem S38 o mocy 286KM, dzięki któremu samochód rozwijał maksymalną prędkość 254km/h i przyspieszał do 100km/h w niecałe 7 sekund (6,7 sekundy). BMW wyposażone było w 4-biegową skrzynię manualną i 3-biegową skrzynię automatyczną.

BMW oferowało bardzo nowoczesne i bogate wyposażenie. W E24 seryjnie montowano ABS, a auto wyposażone było w komputer pokładowy. Po uruchomieniu pojazdu i naciśnięciu przycisku w konsoli głównej kierowca otrzymywał informację o ciśnieniu oleju, temperaturze silnika czy o zbliżających się przeglądach okresowych, bądź wykrytych awariach samochodu. Możliwe było również zaprogramowanie sygnału ostrzegawczego w momencie przekroczenia dozwolonej prędkości. Wyposażenie dodatkowe takie jak: skórzane, regulowane, podgrzewane fotele, klimatyzacja, centralny zamek, elektryczne szyby dopełniały całości. W BMW można było nawet zamówić podgrzewanie zamków drzwi. Samochód produkowany był na rynek : europejski, japoński i amerykański.

BMW serii 6W późniejszych latach produkcji bardzo rzadko na rynku amerykańskim można było spotkać pojazdy oznaczone 645Csi. Auto do tej pory jest ciekawa ofertą dla miłośników szybkiej i sportowej jazdy a, ponadczasowa sylwetka wzbudza zainteresowanie. W czasach świetności takimi pojazdami podróżowały takie sławy jak Madonna czy znany bokser Mike Tyson.

Na rynku polskim oferta używanych pojazdów jest bogata, jednak znalezienie pojazdu w dobrym i oryginalnym stanie nie jest łatwe. Zakup BMW serii 6 to wydatek rzędu 20-25 tys. złotych za samochód w stanie dobrym. Oczywiście zdarzają się tzw. okazje poniżej 20tys., ale należy pamiętać, że naprawy mogą być bardzo kosztowne. Powyżej kwoty 25tys. możemy oczekiwać samochodu zadbanego i w stanie lepszym niż dobry. Auta z rynku amerykańskiego powinny być tańsze od ich europejskich wersji o około 2-5tys..

Ceny E24 w ostatnich latach mocno poszybowały w górę i teraz można zauważyć stabilizacje ich cen na naszym rynku.

Nasza rekomendacja: CZEKAJ