Menu
A+ A A-

BMW E30 to już klasyk?

  • 15 Gru

Samochody BMW od lat cieszyły się i chyba nadal cieszą złą sławą i to nie dlatego, że są samochodami kiepskiej jakości. Wręcz przeciwnie, samochody te upodobała sobie pewna grupa społeczna, a to dlatego iż cechują się one charakterystyczną agresywną linią nadwozia i całą gamą silników, dzięki którym w cywilnym nadwoziu drzemią wręcz sportowe możliwości. Samochody koncernu z Monachium to, w pełnym znaczeniu tego słowa, historia motoryzacji i wielokrotnie będziemy do nich wracać. Teraz jednak poświęcimy kilka słów autu, które od początku nie miało predyspozycji, aby w jakikolwiek sposób mówiono o nim pojazd klasyczny. BMW serii 3 model E30. Popularny samochód, kompakt produkowany w wielu wersjach nadwoziowych od 2-drzwiowego coupe do klasycznego combi. bmw e30BMW E30 produkowane było praktycznie od 1982 aż do 1994, kiedy to ostanie modele w wersji combi zjechały z taśm produkcyjnych.
Wiele z tych samochodów trafiło na polski rynek, gdzie bez żadnego miłosierdzia były eksploatowane na naszych dziurawych drogach. W ostatnich latach jako tani samochód użytkowy zmotoryzował kolejne pokolenie „młodych gniewnych” rajdowców.

Na tym modelu szczególnie często dokonywane są operacje bez znieczulenia i przeszczepy zwane SWAP-ami  i tego typu mutacje goszczą na portalach aukcyjnych. Samochody te równie często wykorzystywane są jako „driftowozy”, a te z pojazdami klasycznymi nie mają nic wspólnego.
Zadbany egzemplarz zwłaszcza na „wąskiej lampie” przedstawia już jednak jakaś wartość dla młodego pasjonata young-timerów.  Taki egzemplarz można upolować już nawet od 4tys. złotych w górę oczywiście.

Naszym zdaniem ceny tych jakże popularnych pojazdów w stanie oryginalnym powinny jeszcze rosnąc, więc w obecnej chwili poważnie można rozważyć zakup. Zwłaszcza, że jest to pojazd w pełni użytkowy.
Wersje takie jak 325i (M20) 318 is (M42) szesnasto-zaworowe jednostki silnikowe o mocach odpowiednio 170KM i 136KM oraz 320is (S14) tzw. włoska m-ka (italo M3) o mocy 192KM są rzadko spotykane nie tylko na naszym rynku, a ceny ich stale rosną.

BMW E30 dostępne było też w wersji z napędem 4x4, model ten oznaczony był symbolem 325ix.
BMW produkowało również samochody w serii 3 z nadwoziem typu cabrio i TC2 BAUR, ale te modele zostaną potraktowane osobno tak, jak i wisienki na torcie w ofercie niemieckiej fabryki tj. BMW M3,M3 EVO, M3EVO II.

Nasza rekomendacja: SZUKAJ !!!